Macbook Bakım

Eğer macbookunuzun bakımına özen gösteriyorsanız o zaman bu işlemleri en doğru şekilde yapmanız macbookunuzun ömrünü uzatmak açısından önemlidir. Macbook bakımı yaparken öncelikle aklınızda tutmanız gereken konu macbookların farklı malzemelerden oluştuğudur. Bu sebeple macbookun bakımını yaparken her malzmenin özelliğine göre davranılması gerekmektedir. Ancak burada kısa bir bilgilendirme yaptığımız için her parça için gerekli olan bazı ipuçlarını vereceğiz. Yazının devamında ise macbooklarınıza dökülen meşrubatlar ile nasıl başa çıkacağınızı anlatacağız.

Macbooklarınızı temizlerken kullanmanız gereken bezin özellikleri yumuşak ve tüy bırakmayan olmalıdır. Özellikle sert bezlerden ve kağıt havlulardan uzak durulmalıdır. Böylece macbookunuzu olası çizilmelere karşı koruyabileceksiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise harici güç kaynakların ve kabloların çıkartılması gerekliliğidir. Böylelikle hem macbookunuzu rahatlıkla temizleyebileceksiniz hem de macbookunuzu olabilecek arızalardan korursunuz. Macbookunuzun bakımını yaparken sıvıları kullanmayın. Macbookunuzun açıkta olan bölgelerini nemden koruyunuz. Böylece nemin macbookun iç bölgelerine ulaşmasını engelleyebileceksiniz. Macbookunuzun bakımını yaparken aşındırıcı kimyasallardan uzak durmalısınız. Son olarak dikkat etmeniz gereken konu temizleyicileri macbookunuzun üzerine direkt olarak püskürtmemeniz gereğidir.

Macbook Üzerine Meşrubat Dökülmesi

Macbook şekerli sıvı dökülmesi oldukça sık rastlanan bir kazadır. Şekerli içecekler macbookunuza zarar verebilecek tehlikelerden bir tanesidir. Bu sebeple önerilen macbook cola döküldü olayından sonra macbookunuzu fişten çekip daha sonrasında bataryasından ayırmaktır. Fazla kolayı temizledikten sonra ise en kısa zaman da Apple yetkili servisine götürmelisiniz.

Ama eğer macbook soda döküldü sorununu büyütülecek bir şey olmadığını düşünüyorsanız ve Apple servisine gitmek istemiyorsanız o zaman yapmanız gerekenler şunlardır. Yapmanız gereken ilk adımlar servise götürmek için uygulanan ilk adımlar ile aynıdır. Macbookunuzu fişten çekip bataryasını çıkardıktan sonra ise üzerindeki fazla sıvının dikkatlice temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca macbookun üzerinde bulunan harici kablolarında çıkartılması gerekmektedir. Dökülen sıvıların temizlenmesi aşamasında çok dikkatli davranılması gerekmektedir. Özellikle macbookun usb girişi gibi açık bölümlerinden nem girmemesi için özel dikkat gösterilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise macbook ters çevrilerek daha fazla sıvının içeri girmesi de engellenmiş olur. Son adım ise macbookun ters vaziyette nemin az olduğu bir alanda bekletilmesi gerekmektedir.