Macbook Merkezi

Macbooklarda karşılaşabilecek sorunlardan bir tanesini de açılmamaları sebep olmaktır. Bu durum ciddi bir sorun olabileceği gibi gerekli yardımla çözülebilecek bir sorun da olabilmektedir.

macbook açılmıyor gibi bir sorununuz varsa o zaman bu adımları izleyerek bu sorununuza bir çözüm bulabilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken güç ile ilgili kontrolleri sağlamanızdır. Bunun için önce güç düğmesine basın. Güç düğmesine bastığınızda şu belirtilerin olup olmadığını kontrol edin. güç düğmesine basıldığında fandan ya da sabit diskten gelen başlatma seslerinin gelmesi gerekmektedir. Bu seslerin varlığını kontrol etmelisiniz. Güç düğmesine bastıktan sonra kontrol etmeniz gereken başka bir konu ise klavye üzerinde bulunan ışıkların yanıp yanmadığıdır. Eğer bu belirtilerden hiç biri görülmüyorsa o zaman macbookunuza güç gelmesi ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için öncelikle macbookunuza güç erişimi olup olmadığını kontrol edin. Macbook çalışmıyor ise önce güç kablosunda herhangi bir hasar olup olmadığına bakmalısının daha sonrasında ise güç kablosunun macbooka sıkı bir şekilde takılıp takılmadığını kontrol etmelisiniz. Bunlarda bir sorun yoksa prizi de kontrol etmelisiniz.

kontrol etmeniz gereken bir diğer konuyu ise ekran parlaklığı oluşturmaktadır. Bunun için klavyede ki tuşlar üzerinde bulunan parlaklık arttırma tuşu ile parlaklığı arttırın.

Bu kontrolleri gerçekleştirdikten sonra ise macbookunuzda güç ile ilgili bir sorun olup olmadığına bakılmaksızın şu işlemleri gerçekleştirmelisiniz.

Güç düğmesini on saniye süre ile basılı tutun. Daha sonrasında güç düğmesine tekrar normal bir şekilde basın.

Macbookunuza bağlı bulunan bütün aksesuarları çıkarın. Sonrasında güç düğmesini on saniye boyunca basılı tutun. Güç düğmesini bıraktıktan sonra güç düğmesine yine normal bir şekilde basın.

Bir sonraki adımda ise sistem yönetim denetleyicisini sıfırlayın.

Macbook işlemiyor sorunu devam ediyor ise o zaman diğer sorunları kontrol etmelisiniz. Eğer macbookunuz açılıyor ancak başlatılamıyorsa o zaman ekranınızda gördüğünüz adımları takip etmelisiniz. Eğer son zamanlarda macbookunuzu harici bellek ya da sabit disk ile birlikte çalıştırmış iseniz o zaman bu aygıtların macbookunuz için uygun olup olmadığından ve doğru takıldığından emin olmalısınız. Sorun bu aygıtlar ile ilgili olabileceği için macbookunuzu çalıştırmayı bunları çıkararak orjinal bellek ve disk ile test ediniz.