Macbook Onarım

Eğer macbbokunuzun onarıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız o zaman uygulamanız gereken adımlar şunlar olmaktadır. Öncelikle macbookunuzun apple kimliğini ve şifresinden emin olun. Daha sonrasında ise size en yakın Apple servisinden rezervasyon yaptırın. Daha sonrasında Apple kimliğiniz ve şifreniz ile onarım sürecini online olarak takip edebilirsiniz.

Onarım sonunda eğer sorun garanti kapsamında ise herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Eğer garanti kapsamı dışında ise o zaman onarımın şekline ve kullanılan parçalara bağlı olarak fiyat belirlenecektir. Eğer macbook onarımınız ülke dışında gerçekleşecekse o zaman Türkiye’den verilen satın alma belgesini de temin etmeniz gerekecektir.

Eğer macbookunuzu servise gönderecekseniz göndermeden önce yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi de File Voult’u etkinleştirerek verileriniz yedekleyip korumanız gerektiğidir.

Macbook’a Alkol Dökülürse Ne Yapılmalıdır?

Macbook içki döküldü sorunu sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Genellikle hasar bırakmayan bir sorun olmakla birlikte yine de dökülen alkolü de önemli rol oynamaktadır. Mesela Macbook rakı döküldü içeriğinde bulunan şeker nedeniyle tuşlarda sertlik bırakma ihtimali bulunmaktadır. Bunun yanında macbook viski döküldü ise kolaylıkla uçan yüksek alkole sahip olması nedeniyle macbook kısa sürede kuruyacaktır.

Macbookunuza alkol döküldüğünde yapmanız gerekenler ise şu şekilde sıralanabilir. Öncelikle macbook kapatılır ve fişten çekilir. Daha sonrasında macbooka bağlı olan bütün harici kablolar çıkartılır. Eğer macbookun içi açılmayı biliniyorsa o zaman macbookun içerisinde bulunan parçalar saf su veya saf alkol ile yıkanır. En son adımda ise macbook tamamen kuruyuncaya kadar açılmadan bekletilir.

Ancak vakaların bir çoğunda bunların yapılmasına gerek kalmamaktadır. Alkolün çok kolay uçan bir yapısı olduğu için macbookun üzerine dökülen alkol kurulandıktan ve bir süre bekletildikten sonra hiç bir iz bırakmadan buharlaşacaktır. Bekleme süresini elbette dökülen içkinin miktarı ve çeşidi belirleyecektir. Eğer az miktarda alkol döküldüyse macbook kısa sürede kuruyacak ve kullanıma hazır olacaktır. Eğer dökülen içkinin alkol miktarı düşün işe o zaman kuruma süresi daha yavaş olacaktır.

Yine de her hangi bir hasarın kalmasından korkuyorsanız macbookunuzu kapatıp fişten çektikten sonra en kısa zamanda Apple yetkili servisine götürmeniz de yarar olacaktır.