Macbook Servis

Bazen macbooklarda bazı tuşların çalışmasında sorunlar oluşmaktadır. Bu sorunu çözebilmeniz için yapabileceğiniz bir kaç basit adım bulunmaktadır. Macbook tuşlar çalışmıyor ile ilgili problemlerinizi ayrıca servislere başvurarak da çözebilirsiniz.

Tuşların Çalışmaması Durumunda İzlenecek Adımlar

Eğer büyük harf tuşunuz çalışmıyorsa bunun için büyük harf tuşunuza 1 2 saniye süreyle basılı tutabilirsiniz. Tuşun üzerinde bulunan ışık yeşile döndüğünde büyük harf açılmış olacaktır.

Ortamı çıkar tuşunuz hassas basmalara karşı kilitli olduğundan ekranda ortamı çıkar ivmeci görünene kadar basmanız gerekmektedir.

Eğer bu tuşların dışında macbook basmayan tuşlar gibi bir sorunuz varsa o zaman şu adımları izleyebilirsiniz. Bu tuşların çalışmamasının sebebi çalışma şekillerinin değişmesi olabilir. Ayarları kontrol etmeniz için yapmanız gerekenler ise Apple menüsünden sistem tercihlerini açın. Daha sonrasında ise erişebilirlik bölümünde bulunan Konuşma seçeneğini tıklayın. Eğer burada tuşu seslendir seçeneği açıksa kapatın veya başka bir tuş ile değiştirin.

Kontrol etmeniz gereken bir diğer ayar ise yine erişebilirlik bölümünde bulunan klavye segmesindedir. Bu segmede bulunan yavaş tuşları etkinleştir seçeneğinin kapalı olduğundan emin olmalısınız. Bu seçeneğin açık kalması durumunda tuşların tanınması için gereken süreler uzayacaktır.

macbook çift basan tuşlar için yapabileceğiniz bir diğer kontrol de fare ayarları ile ilgili olanlarıdır. Bunun için yine erişebilirlik bölümünde bulunan fare ve izleme dikdörtgeni simgesine tıklamanız gerekmektedir. Burada fare tuşlarının etkinleştirin kapalı olduğundan emin olmalısınız. Eğer fare tuşlarını etkinleştir seçeneği açık ise o zaman sayısal tuşlara basıldığında sayısal değerler girilmez. Bunun yerine bu sayısal tuşlar fare ivmecini hareket ettirir.

Tuşlar ile ilgili sorununuzu çözebileceğiniz son yöntem ise doğru klavye yerleşimi seçimine bakmak olacaktır. Klavye yerleşiminin doğru olduğuna emin olmak için ise yapmanız gerekenler şu şekildedir. Öncelikle sistem tercihleri arasından klavye başlığını tıklamanız gerekmektedir. Sonrasın da ise klavye ve emoji görünteleyicileri menü çubuğunda göster seçeneğini şeçmelisiniz.

En son olarak da menü çubuğu üzerinde bulunan klavye simgesini seçiniz. Sonrasında göster başlığının altında ki klavye görüntüleyici seçimini yapın. Bu seçimi gerçekleştirdikten sonra ise ekranınızda bir grafik belirecektir. Bu grafik üzerinde bastığınız tuşların gösterildiğini görebilirsiniz.