USB-C Macbook Adaptörleri

Laptopların en büyük özellikleri istenilen her yere taşınabilir olmasıdır. Bu sebeple yoğun iş temposundan kaçıp tatile gittiğimiz zamanlarda bile çeşitli sebeplerle laptoplarımızı yanımızda havuz ya da deniz kenarına götürürüz. Sıklıkla karşılaşmamakla beraber bazen macbook denize düştü gibi kazalar başımıza gelmektedir. Eğer sizlerinde başına böyle bir kaza geldi ise yapmanız gerekenler oldukça basittir. Ama bu adımları takip ederken aklınızdan çıkartmamanız gereken konu çok hızlı bir şekilde hareket etme zorunluluğudur. Macbook havuza düştü kazasında öncelikle en kısa zamanda macbooku çıkartmak gereklidir. Sonrasında üzerindeki suyun yumuşak tüysüz bir bez ile iyice temizlenmesi ve kurutulması gerekmektedir. Özellikle tuşların arasında kalan suların macbookun içerisine girmesini engellemek için bilgisayarınızı ters çevirin. En son olarak eğer bilgisayarınızın pilinin çıkma özelliği varsa pili macbooktan ayırın. Kuruması için macbookunuzu 2 3 gün süre ile bekletin.

Şarj Sorunu

Eğer güç adaptörünüz macbook şarj olmuyor ise öncelikle güç adaptörünüzü fişten çekin. Bir kaç dakika bekledikten sonra tekrar takın. Eğer bu işlem işe yaramazsa o zaman şu yöntemleri deneyebilirsiniz. Şarj etmeme sorunu yaşıyor ise o zaman kontrol etmeniz gereken ilk yer kullandığınız priz olmalıdır. Prizi başka bir elektrikli alet ile deneyin.

Eğer güç adaptörünüz bir süre çalışıyor ancak daha sonra kapanıyor ise buradaki sorunu çözmek için güç adaptörünüzü fişten çıkartarak 30 saniye beklemeniz gerekmektedir. Daha sonra güç adaptörünüzü tekrar laptopunuza takabilirsiniz. Eğer güç adaptörü macbooka takıldığında tekrardan şarj etmeye başlıyor ise o zaman elektrik prizinizde parazit olma ihtimali bulunmaktadır. Çünkü güç adaptörlerinde yerleşik olarak bulunan voltaj koruma özelliği bulunduğu için priz hattında bulunan parazitleri algıladığında kendini otomatik olarak kapatmaktadır. Bu sorunu çözmek için macbookunuzu kullandığınız prizin bağlı olduğu elektrik devresinden başka bir elektrik devresine bağlı olan bir prizde çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Eğer bu işlemi yapmanıza rağmen macbook hala şarj olmuyorsa o zaman yetkili bir servise başvurmanız gerekebilir. Güç adaptöründe bulunan kablolarda olabilecek kopma ya da yıpranmalarda macbookunuzun şarj olmasını engelleyebilir. Bunun için kabloları kontrol edebilir ve başka bir güç adaptörü ile deneme yapabilirsiniz.