Macbook Tamirat

Macbooklarınızın her hangi bir sorunu olduğunda Apple resmi sitesi öncelikli olarak size yardım etmeye hazırlanmıştır. Macbookunuzda gerçekleşen herhangi bir sorunda öncellikle yapmanız gereken Apple resmi internet sayfasına girmek olacaktır. Buradan onarım seçeneğini tıklayarak işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Daha sonrasında ise önünüze Apple’ın ürünlerinin bulunduğu sayfa açılacaktır. Buradan macbook seçimini yapmanız gerekmektedir. Mac butonunu seçtikten sonra ise macbookunuzda olan sorunu seçebileceğiniz bir ekran sizi bekliyor. Bu ekranda bulunan arıza seçenekleri ise başlatma ve güç, donanım sorunları, yüklemeler ve güncellemeler, yazılımlar ve kullanım, Apple kimliği ve İcloud, iTunes ve App store, internet ve bağlantı son olarak da email bulunmaktadır. Eğer arızanın sebebini bunlardan birisi oluşturuyorsa buraya tıklayarak devam edebilirsiniz. Eğer bunlardan biri oluşturmuyorsa o zaman tamirat için servise başvurmanız gerekmektedir. Eğer arızanızı bu menüde bulabiliyorsanız yetkililerin sorununuzu çözebilmesi için sizinle iletişime geçebileceği yöntemi seçebiliyrsunuz. Seçtiğiniz iletişim yöntemine uygun olarak uzmanlar sizinle iletişime geçiyor ve arızanın giderilmesi için gerekli yardımda bulunuyorlar.

Bunların dışında eğer macbook sıvı teması gibi bir sorununuz varsa o zaman izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde olmalıdır. Macbook dökülmesi durumunda yapmanız gereken ilk şey macbookunuzu fişten çekmeniz ve pilini çıkarmanız olmalıdır. Çünkü macbookunuzun çalışması sıvıların macbookun içerisine yayılmasına neden olabilmektedir. Ayrıca sıvıların verebileceği zararıda arttırabilmektedir. Daha sonrasında yapılması gereken ise macbooka bağlı olan harici kabloların ve usb cihazlarının çıkartılmasıdır. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra ise vakit kaybetmeden macbookunuza zarar vermeyecek yumuşak ve tüylü bir bez ile sıvıların temizlenmesi gelmektedir. Fazla sıvılar da temizlendikten sona macbookunuzu ters çevirmeniz gerekmektedir. Bu sıvıların macbookun iç kısımlarına girmesini engelleyecektir. Ayrıca eğer içerisinde sıvı kalmış ise bu sıvalarında çıkmasını sağlayacaktır. En son yapmanız gereken ise macbookunuzu açmadan bir hafta kadar beklemeniz gerekmektedir. Bekleyeceğiniz süre dökülen sıvının miktarına bağlı olarak değişmektedir. Macbbokunuz bekleme süresinde iken ters tutmanız gerekmektedir. Ayrıca bir havlunun üzerine koyarsanız havlu nemi çekecektir.

Bütün unları yapmanıza rağmen macbookunuzda arıza oluşması yüksek ihtimaldir. Özellikle macbook kahve dökmek gibi şekerli bir içecekse sorunun oluşma ihtimali artacaktır.