Macbook Ekran Arızaları

Macbooklarda gerek kullanıcı hatalarından dolayı gerekse üretim hatalarından dolayı birbirinden farklı ekran sorunları oluşmaktadır. Bu yazımızda bu sorunlardan bir kaçı ile ilgili bilgilendirme yapacağız.

Açıklanamayan Ses Sorunu

Son dönemlerde bir çok macbook kullanıcısı cihazlarından açıklayamadıkları bir cızırtı sesi geldiği için servislere şikayetlerde bulunmaktadır. Bu sorun ile on beş inçlik macbooklarda daha sık karşılaşılmakta. Kullanıcılar özellikle oyun oynamak ya da video izlemek gibi işlemciyi zorlayan etmenler oluştuğunda sesin arttığını belirtiyorlar. Bazı kullanıcılar ise bu sesin tamamen rastgele çıktığı bilgisini verdi. Apple’dan gelen açıklama ise macbookların içerisinde bulunan plastik parçaların ve yapıştırıcıların ısınmadan dolayı genleştiği yönünde. Bu genleşme esnasında ise bu seslerin çıktığını belirtiyorlar. Ses özellikle bilgisayar açıldıktan 30 saniye içerisinde başlıyor ve her 2 3 dakikada bir kendini tekrar ediyor.

Piksel Bozulmaları

Lcd ekranlarda bazen binlerce bazense milyonlarca piksel bulunabilir. Bu ekranın genişliği ve kalitesi ile ilgilidir. Bazen bu ekranlarda bulunan transistörler düzgün çalışmayabilir. Bu da piksellerin olması gerekenden daha açık ya da daha koyu olmasına sebep olabilir. Bazı durumlarda ise küçük bir toz parçası yada yabancı madde ekran camının altına sıkışarak piksellere zarar verebilir. Piksel bozulmalarının sıklıkla görülen sebebi genellikle yabancı maddelerdir. Cam panelin ön yüzünü tüy bırakmayan bir bezle silip sorunun bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilirsiniz. Eğer yabancı cisim ön cam panelinin arkasına sıkışmış ise o zaman yetkili servise götürerek panelin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer başka bir sebeple ekranınızda macbook piksel var sorunu yaşadığını düşünüyorsanız o zaman bilgisayarınızı yetkili bir servise götürerek ürününüzü incelemesini isteyebilirsiniz. Ancak bu inceleme işlemi ücrete tabi olabilmektedir.

Ekran Yamulmaları

Ekranlarda görülen yamulmalarının en büyük nedeni kullanıcı hataları olmaktadır. Yere düşen veya bir şekilde çarpmaya maruz kalan bilgisayarlarda yamulmalar görülmektedir. Eğer her hangi bir sebepten dolayı macbook ekran yamuldu sorunu yaşıyorsanız bunu kesinlikle kendiniz düzeltmeyi denememelisiniz. Çünkü zarar gören bölgede hasarlı ancak hala çalışan bağlantılar olabilir. Siz müdahale ettiğinizde ise bu bağlantılar zarar görüp kopabilir. Bu durumlarda yapılacak en iyi şey bilgisayarınızı yetkili bir servise götürmek olacaktır.