Macbook Ekran Sorunu

Her bilgisayarda oluğu gibi macbooklarda bazen ekran arızası verebilmektedir. Bu arızaların üzerinden gelebilmek için ise sizlere bir kaç ipucu hazırladık. Kendinizin de rahatlıkla yapabileceği bu uygulamalar sayesinde bir çok ekran sorununu servise gerek yapmadan halledebilirsiniz. Elbette ki daha ciddi sorunlarınız için servislerden yardım almalısınız.

Siyah Ekran Sorunu

Macbook ekran gitti sorunlarından bir tanesi bilgisayarın siyah ekranda kalmasıdır. Bu sorunu çözebilmeniz için ise sadece beş kolay adıma ihtiyaç duyarsınız. İlk adım olarak bilgisayarınızı kapatmalısınız. Bunu izleyen adımda eğer macbookunuz her hangi bir güç kaynağına bağlı değilse o zaman bilgisayarınızı her hangi bir güç kaynağına bağlamalısınız. Üçüncü adımda yapmanız gerekenler yerleşik klavyede sol tarafta bulunan Shift, Control ve Option ile birlikte güç açma/ kapama tuşlarına aynı anda basmalısınız. Daha sonraki adımda ise basılı tutuğunuz tüm tuşları aynı anda bırakmalısınız. Beşinci ve son olan adımda ise bilgisayarınızı açmak için güç açma/ kapama düğmesine basmalısınız. SMC sıfırlaması yaptığınızda güç adaptörü üzerinde bulunana led ışıklarında değişiklik ya da sönme görebilirsiniz.

Light Blending Sorunu

Macbooklarda görülen sorunlardan bir tanesi de macbook ekranda ışık hüzmesi sorunudur. Bu sebeple macbookunuzu ilk satın aldığınızda siyah ekran koruyucusu ile ekranınızı test etmeniz önerilmektedir. Bu sorun ne yazık ki çözülebilecek bir sorun değildir. Ancak ürünü aldığınız tarihten itibaren on beş gün içerisinde ürünü yetkili servise götürüp kapalı kutu yeni ürün ile değişimini isteyebilirsiniz.

Piksel Sorunu

özellikle iPhonelarda olmak üzere Apple’ın bütün ürünlerinde karşılaşılabilen macbook ölü piksel sorunu şu şekilde tanımlanmaktadır. Ekranlarda üç adet ana renk bulunmaktadır. Diğer renkler bu renklerin belirli oranlarda karıştırılması ile elde edilmektedir. Ölü piksellerde ise bu karıştırma işlemi meydana gelmez. Ölü piksellerin olduğu bölümde siyah veya beyaz nokta görülür. Eğer gördüğünüz piksel bu renkler farklı ise o zaman piksellerde sıkışma sorunu var demektir.

Ölü piksellerin olup olmadığını anlamak için öncelikle ekranınızı temizlemelisiniz. Sonrasında ekranınızı dikkatlice inceleyin. Eğer ölü piksel tespitinde online bir araç kullanmak istiyorsanız o zaman internette bunu yapan bir çok site bulabilirsiniz. Son olarak appstore’dan indirebileceğiniz dead pixel uygulamaları da bulunmaktadır.