Macbook Tamiri

Öncelikle internette son zamanlarda dolaşan bir bilginin yanıldığını söylemek zorundayız. internetteki söylentilere göre macbooklar su geçirmemektedir. Bu bilginin doğru olmadığını belirtmek sanırım macbook kullanıcılarının daha dikkatli davranmasını gerektirmekte.

Macbookların üzerine sıklıkla dökülen ve bu sebep ile apple servislerine başvurulan şikayetler arasında macbook sıvı döküldü ve macbook çay döküldü şikayetleri bulunmaktadır. Bunların en başında ise su dökülmesi bulunmaktadır. Böyle bir sorun yaşandığında ise yapılması gerekenleri aşağıda sıraladık. Ancak unutulmamalıdır ki macbookun üzerine dökülen sıvının içeriği arızayı ve arızanın boyutunu etkileyecektir. Çünkü sıvının şekerli, asitli ya da sıcak olması elektronik aksamlar üzerinde farklı etkilere sahip olmaktadır.

Macbook’a Su Dökülürse Yapmanız Gerekenler

Gelelim asıl soruya. macbook su döküldü gibi bir problemle karşılaştığınızda yapmanız gerekenler şunlardır. Öncelikle güvenlik gereği macbookunuzu fişten çekmelisiniz. Daha sonrasında ise eğer macbook açık ise güç düğmesinden veya kapatma segmesinden hemen macbookunuzu kapatın. Macbooka bağlı olan bütün harici kabloların çıkarılması ise üçüncü adımı oluşturmaktadır. Bu kabloların içerisine mouse kabloları da dahidir. Eğer pili çıkabilen bir model kullanıyorsanız macbookunuzun pilini de zaman kaybetmeden çıkarmanız da yarar vardır. Dördüncü adımda ise gözle görülen ıslaklıkları dikkatli bir şekilde ve tamamen silmelisiniz. En son olarak cihazı ters çevirerek olası sızıntıların önüne geçin.

Son aşamada uygulamak için ise iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilk seçenek macbookunuzu ters bir şekilde az nemli bir ortamda 2 veya 3 gün açmadan bekletmeniz olacaktır. ortamın nemini azaltmak için havlulardan ya da fanlardan yardım alabilirsiniz. Macbookunuzun üzerine sıvı dökülme sorununu çözebilmenizin ikinci seçeneği ise zaman kaybetmeden bir apple yetkili servisine götürmenizdir. Burada macbookunuzu açarak içerisinde ki parçaların daha hızlı ve daha verimli olarak kuruması sağlanacaktır. İlk seçenek ücretsiz olsa da sıvının macbookunuzun ana kartına temas etme olasılığı vardır. Bu da size daha sonrasında daha fazla maliyete sebep olacaktır. Ayrıca 2 ya da 3 gün beklemeniz gerekecektir. Servise götürmeniz durumunda ise belki sıvı henüz macbookunuzun içine sızmamış olacak ve boşuna servis ücreti vermiş olacaksınız. Sonuç olarak karar sizin.