Macbook Tamircisi

Macbookların ve diğer diz üstü bilgisayarların en önemli özellikleri istenilen yerde rahatlıkla kullanılabilir olmasıdır. Ancak macbooklarda yaşanabilecek herhangi bir şarj sorunu bu özelliği tamamen ortadan kalkarak kullanışsız birer bilgisayar olarak kalmaktadır. Yazımızın devamında macbook şarj olmuyor sorununuzu giderebilmek için neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Macbookunuzun Şarj Olmamasının Olası Nedenleri

Macbook şarz olmuyor sorununun bir kaç nedeni olabilir. Bunlardan ilkini kırılmış veya bozulmuş olan güç bağlantısı olmaktadır. Bunu tespit edebilmek için güç kablolarınızı incelemelisiniz. Ancak bazı kopukluklar gözle görülemezler.

Bilgisayarınızın şarj olmamasının diğer bir olası nedeni ise yanlış ayarlar olabilmektedir.

Donanım sorunları da yine bilgisayarın şarj olmasını engelleyen sorunlardan bir tanesidir.

Bilgisayarın pilinde bir sorun olması da şarj olmasını engellemektedir. Bu sorun bazen batarya ömrünün bitmesi bazense batarya bağlantılarında olabilir.

Bilgisayarınızdaki şarj olma sorununu etkileyen bir diğer faktör ise bilgisayarınızın fazla ısınması olabilmektedir.

Sorun Giderme Yöntemleri

Macbook şarj ışığı yanıp sönüyor sorununa öncelikle kolay olan yöntem ile başlamak en iyisidir. Bunun için macbookunuzun şarj kablosunu dikkatli bir şekilde incelenmesidir. Eğer kablo üzerinde her hangi bir ezik, yırtık ya da leke var ise sorunun kaynağını bunlar oluşturabilir. Eğer sadece kabloda bir sorun görüyorsanız o zaman magsafe kablosunu değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Macbooktaki şarj sorununu gidermek için uygulanacak diğer bir yöntem ise macbooku yeniden başlatmaktır. Bazen bilgisayarların şarj etmelerini sağlayan donanımlarda donmaktadır. Bu sorunun giderilebilmesi için macbookunuzun yeniden başlat seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızda yaşadığınız şarj problemini çözmenin üçüncü yolunu ise pil sağlığının kontrol edilmesidir. Eğer bilgisayarınızı yoğun bir şekilde kullanıyor iseniz o zaman pilinizin ömrünün belirtilen sürelerden önce bitmesi normaldir. Bunun önüne geçmek için pilinizi düzenli aralıklar ile kontrol etmelisiniz. Pilinizin sağlığını kontrol edebilmeniz için öncelikle masa üzerindeki apple simgesine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonrasında seçmeniz gereken başlıklar ise bu mac hakkında, sistem raporu, güç ve en sonunda da durum olmaktadır. Durum başlığı altında karşınıza dört farklı uyarı çıkabilir. Eğer bu uyarıda normal yazıyorsa pilinizi değiştirmenize gerek yoktur. Eğer yakında değiştirin şeklinde bir ibare çıkarsa bu pilinizin yeni bir pile göre daha düşük bir performans gösterdiğini anlatmaktadır. Eğer karşınıza çıkan uyarı hemen değiştirin ise pilinizin şarj süresi oldukça kısalmış anlamına gelmektetir. Son olarak eğer pili kontrol ettirin gibi bir yazı ile karşılaşırsanız o zaman pilinizde bir arıza olduğunu anlayabilirsiniz.